TEPLO

AKO SA V ZIME LEPŠIE (a lacnejšie) ZOHRIAŤ

Keď sa na jeseň vonku ochladí, radi sa schováme doma, kde nás zohreje kúrenie. Ale ak by sme doma prestali kúriť, skôr či neskôr by nám bola rovnaká zima ako vonku. Prečo, keď máme zatvorené okná a dvere? Je to preto, že keď je vonku zima, každá budova (škola, aj rodinný či panelový dom) neustále stráca určité množstvo tepla. To nikoho z nás neteší, najmä keď je kúrenie čoraz drahšie (ak o tom sami nič neviete, spýtajte sa doma rodičov).

To, koľko a ako rýchlo sa teplo z interiéru stratí, závisí od toho, z čoho je dom vyrobený a ako je postavený. Rôzne materiály rôzne vedú teplo. Ak by sme postavili celý dom z medi alebo hliníka, asi by sme v ňom nestačili kúriť - tieto kovy totiž veľmi dobre vedú teplo. Hovoríme, že sú to dobré tepelné vodiče. Naopak dom z dreva stráca teplo pomalšie - hovoríme, že drevo je dobrý tepelný izolant. Ešte lepším tepelným izolantom je však penový polystyrén alebo minerálna vata. Je to preto, že obsahujú veľa vzduchu, ktorý nevedie dobre teplo.

KADIAĽ NÁM UNIKÁ TEPLO...

Domy v mestách sa dlhé roky a storočia stavali veľmi podobným spôsobom: z tehál či kameňov spojených maltou alebo neskôr z betónu. V časoch, keď bolo kúrenie lacné a nikto sa nezaoberal klimatickou zmenou, to tak stačilo. Tieto materiály sú pevné, ľahko dostupné a odolné.

Keďže náklady na kúrenie začali rásť (plyn a elektrina zdraželi), ľudia začali uvažovať o tom, ako pri vykurovaní ušetriť. Zároveň si ľudia uvedomili, že ak chcú na Zemi prežiť, musia znížiť množstvo skleníkových plynov, ktoré vznikajú pri spaľovaní uhlia alebo plynu. Veľmi skoro sa prišlo na to, ako teplo z domov uniká:

 

-cez netesnené okná alebo okná s jedným sklom

-tenkými betónovými alebo tehlovými stenami

-podlahou

-strechou

 ...A AKO MU V TOM ZABRÁNIŤ

Ľudia sú vynaliezaví, a tak začali vymýšľať, ako udržať teplo tam, kde ho chceme, teda vo vnútri. Zistili, že stavať len z tehál alebo betónu nestačí a je potrebné pridať ďalšie materiály, ktoré lepšie izolujú. Taktiež je potrebné vymeniť jednoduché okná za okná s dvojitým alebo trojitým sklom, zatepliť strechu a podlahu.

Dnes sa už nové domy stavajú tak, aby na vykurovanie spotrebovali oveľa menej energie ako predtým (nízkoenergetické domy) alebo dokonca takmer žiadnu energiu (pasívne alebo nulové domy). Staršie domy, ako napríklad panelové domy v Karlovej Vsi, sú zateplené polystyrénom alebo minerálnou vatou. Mnohé domy, najmä na vidieku, sú tiež z dreva. Drevo má naviac oproti umelým materiálom tú výhodu, že je ekologickejšie, ľahko sa recykluje, v prírode sa samo obnovuje a viaže v sebe uhlík z atmosféry