CHLAD

AKO SA V LETE DOMA OCHLADIŤ

Keď v lete svieti slnko naplno, môže byť vo vašom byte alebo dome poriadne horúco.

Každý dom je tak trochu skleník: slnko preniká oknami a ohrieva vzduch vo vnútri. Teplo však nemôže rovnako rýchlo unikať von, a tak je vo vnútri stále teplejšie a teplejšie. Slnko však svieti aj na betónové a tehlové steny, ktoré sa tiež postupne zahrievajú a v určitom okamihu už nemôžu prijať viac tepla a tak ho začnú sálať dovnútra. Strecha panelového domu, ktorá má často tmavú farbu, pohlcuje teplo, a keďže je tenká, prispieva aj k zohrievaniu interiéru. Mesto, kde sú okrem domov tiež ulice (zvyčajne z čierneho asfaltu), námestia (vydláždené tmavou dlažbou), parkoviská (tiež z asfaltu) a veľké plochy tmavých striech, sa postupne zahrieva a je v ňom teplejšie ako v okolitej krajine - hovoríme tomu "mestský tepelný ostrov".

ČO S TÝM?

Do bytu si môžeme nainštalovať klimatizáciu, ktorá odvádza teplo z interiéru von, ale tá spotrebováva veľa elektriny. Možno by bolo rozumnejšie, vôbec nevpustiť toľko tepla dovnútra. Ale ako to urobiť?

Dobrou správou je, že to, čo nám pomáha zabrániť úniku tepla v zime (zateplenie stien i strechy, výmena okien), do určitej miery funguje aj proti nadmernému teplu v lete.

Musíme teda obaliť steny a strechu tepelnou izoláciou a vymeniť staré okná za nové. A keďže sa cez okná dostáva dovnútra veľa tepla, veľmi pomôže aj inštalácia žalúzií alebo markíz pred oknami. A keď už sme pri tých úpravách, prečo by strecha nemohla byť zelená? Na substrát vysadíme suchomilné rastliny, ktoré odrážajú teplo (strecha je potom zelená a nie čierna), zadržiavajú časť dažďovej vody a zlepšujú aj okolitú mikroklímu. Ak však nemôžeme alebo nechceme nič sadiť na strechu, je veľmi užitočné natrieť strechu (aj fasádu) svetlou farbou.

-strechou

CHCEM VEDIEŤ VIACEJ